پاک کردن رنگ مو یکی از مهم ترین مواردی است که خانم ها به دنبال آن هستند. این عمل نیازمند مهارت های بالایی است زیرا انجام اشتباه آن ممکن است صدمات زیادی به مو وارد کند، از جمله سوختگی و شکننده شدن مو! اگر شما به تازگی موهای خود را رنگ کرده اید و از نتیجه آن راضی نیستید نگران نباشید. خوشبختانه روش های زیادی برای پاک کردن رنگ مو وجود دارد که شما می توانید یکی از این تکنیک ها را بکار بگیرید. ولی چیزی که مهم است این است که باید صبور باشید. پس از رنگ کردن مو (در صورت نارضایتی) از این تکنیک ها استفاده کنید و اگر یک روش جواب نداد، سراغ روش بعدی بروید.

این نکته را در نظر بگیرید که هر فرد با توجه به مسایل مختلفی از جمله جنس تار مو و یا نوع رنگ مو، ممکن است یکی از روش های پاک کردن رنگ مو برایش کارساز باشد.

روش های پاک کردن رنگ مو

روش اول: پاک کردن رنگ مو با استفاده از دکلره .

قبل از بیان روش های پاک کردن خانگی رنگ مو، بهتر است کمی راجع به دکلره کردن بدانیم. دکلره کردن مو یعنی بی رنگ کردن مو و رساندن آن به رنگ پایه (نزدیک به سفید). ترکیب عمده پودر دکلره، هیپوکلریت کلسیم است. جالب است بدانید که این ماده برای تصفیه آب به کار میرود! افرادی موهای خود را دکلره می کنند که می خواهند موهای خود را روشن کنند که باید پایه موهای خود را بی رنگ کنند تا رنگ مورد نظر را روی موهای خود داشته باشند. دکلره باعث ایجاد عوارضی روی مو می شود از جمله حساسیت، سوختن مو، ریزش مو، موخوره و در موارد بدتر باعث ایجاد حساسیت در کف سر می شود.
سال هاست که این روش در کشورهای مختلف بخصوص خاورمیانه و ایران برای روشن کردن مو در آرایشگاه های مختلف و بعضا با مواد غیر استاندارد که عوارض را تشدید می کند، استفاده می شود. کسانی که موی تیره تری دارند مثل مشکی و شرابی، برای دکلره کردن دچار آسیب بیشتری می شوند چون که باید مو را در چند مرحله به پایه 10 رساند که پاک کردن آن هم به مراتب سخت تر است و صدمات بیشتری دارد. همان طور که گفتیم یکی از عوارض دکلره، حساسیت به آن است. برای پاک کردن رنگ مو با دکلره حتما با یک آرایشگر مشورت کنید.

آیا شما جزو افرادی هستید که به پودرهای دکلره حساسیت داشته و پوست سرتان دچار سوزش می شود؟! سایت آرایشگری یکسری روش های خانگی جهت پاک کردن رنگ مو به شما آموزش می دهد که البته همان طور که گفتیم برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید صبور باشید.

روش دوم: پاک کردن رنگ مو با پودر لباسشویی

پودر لباسشویی یکی از موادی است که به وسیله آن میتوانید با چندین بار شست و شو رنگ موی خود را پاک کنید. البته باید توجه داشته باشید که از پودر ساده و طبیعی استفاده کنید و نه پودرهای حاوی مواد سفیدکننده.
نحوه استفاده از پودر لباسشویی برای پاک کردن رنگ مو:
برای اینکار باید یک قاشق غذاخوری از پودر را با شامپوی خود مخلوط کنید و با آن موهای خود را بشورید. نتیجه ی این کار بعد از دو سه روز مشخص می شود.

  •  توجه داشته باشید که از تماس مواد شوینده با چشم،گوش و دهان خود خودداری کنید.
  •  ریشه هایتان زودتر از دنباله موهایتان روشن می شود به این نکته توجه داشته باشید تا موهایتن رنگ یکنواختی پیدا کند.

پاک کردن رنگ مو با تاید

 

روش سوم: پاک کردن رنگ مو با سرکه

اکثر رنگ ها مواد قلیایی دارند مانند صابون و شامپو و به همین دلیل مدت طولانی مقاومت می کنند که شما برای از بین بردن رنگ می توانید از سرکه که خاصیت اسیدی دارد استفاده نمایید زیرا خاصیت قلیایی را بی اثر میکند.
نحوه استفاده: مقداری سرکه را با کمی آب یا روغن مخلوط کرده سپس موهایتان را با مخلوط تهیه شده آغشته کنید،پانزده دقیقه صبر کنید و سپس موهای خود را با شامپو بشویید.

  •  از سرکه سفید استفاده کنید.

پاک کردن رنگ مو با سرکه

روش چهارم: پاک کردن رنگ مو با شامپو مخصوص شوره سر و جوش شیرین

نحوه استفاده : شامپو و جوش شیرین را با هم مخلوط کرده و در صورت لزوم چند دفعه موهایتان را با این مخلوط بشویید. در صورتی که جوش شیرین در دسترستان نیست تنها از شامپو شوره سر استفاده نمایید.این روش برای از بین بردن رنگ بخصوص رنگ های موقتی بسیار موثر می باشد.

  •  شامپو شوره سر داررای فرمولاسیون بسیار قوی می باشد.
  •  هیچ جایگزینی برای جوش شیرین وجود ندارد حتی خمیر مایه.جوش شیرین یک ماده طبیعی می باشد که همانند دکلره عمل میکند.

پاک کردن رنگ مو با شامپو مخصوص شوره سر و جوش شیرین

 

روش پنجم: پاک کردن رنگ مو با آبلیمو

اسید سیتریک موجود در آب لیموی تازه یک سفیدکننده عالی است.
نحوه استفاده: ابتدا کف سر خود را خیس کنید و با آب چند لیموی تازه آغشته کنید. پس از 5دقیقه نرم کننده زده و کمی صبر کنید و سپس موی خود را بشویید.

 پاک کردن رنگ مو با آبلیمو

روش ششم: پاک کردن رنگ مو با روغن نارگیل

این روش علاوه براینکه میتواند رنگ موی شما را پاک کند،باعث تقویت و نرم شدن موهای شما میشود.
نحوه استفاده:مقداری روغن نارگیل را با آب جوش مخلوط کنید.ابتدا مو‌های خود را با آب داغ و شامپو بشویید سپس کمی مو‌ها را خشک کرده و بعد اجازه دهید که روغن فقط کمی ولرم شده و حالا مخلوط را بر روی موهایتان گذاشته و کمی ماساژ دهید.پس از آن سرتان را با یک حوله به مدت یک ساعت بپوشانید.در آخر مو‌های خود را با شامپو یا نرم کننده بشویید.

روش هفتم: پاک کردن رنگ مو با قرص ویتامین سی

اگر به تازگی موهای خود را تیره کرده اید،این روش برای شما بسیار مناسب است.
نحوه استفاده : چند عدد قرص ویتامین سی را خرد کنید وبا شامپو مخلوط کنید تا خمیر آماده شود.محلول را روی موی خود بگذارید،آن را بپوشانید و بگذارید یک ساعت بماند و بعد بخوبی آن را بشویید.

  • توجه داشته باشید که اگر از رنگ کردن موی شما بیشتر از 3روز گذشته باشد،ویتامین سی دیگر اثری ندارد.

 پاک کردن رنگ مو با قرص ویتامین سی

توجه داشته باشید که اول بهتر است در انتخاب رنگ مو دقت کنید و تا میتوانید از این رنگ ها استفاده نکنید تا مجبور نباشید از هیچ کدام از روش‌های بالا استفاده کنید.اما اگر این اتفاق افتاد می‌توانید با استفاده از روش‌های خانگی و ارزان که آسیب کمتری به موهایتان می‌رسانند رنگ مو را پاک کنید. فقط حتما یکی از روش‌های بالا را امتحان کنید. اول از همه اطمینان پیدا کنید که به ماده ای در روش های بالا حساسیت ندارید و از آسان ترین روش شروع کنید و اگر جواب نگرفتید سراغ روش بعدی بروید. تست کردن همه‌ی روش‌ها با هم به مو‌های شما آسیب می‌رساند. برای جلوگیری از آسیب مو‌ها سعی کنید تا چند ماه موهایتان را دوباره رنگ نکنید. با توجه به ذات رنگ موی ما ایرانیها، تا جایی که میشود نباید دکلره کرد زیرا آسیب جدی تری به موی ما وارد میکند.


کلام آخر
از رنگ موی خدا دادی و طبیعی خود لذت ببرید. اما اگر تصمیم داشتید یکی از این موارد را امتحان کنید قبل از هر کاری تست حساسیت پوستی را انجام دهید.