موخوره یا دو شاخه شدن مو،یعنی این که موهای شما تغذیه ی کافی ندارد و یا دچار کمبود رطوبت شده است. موخوره به دلایل مختلفی می تواند به وجود بیاد ولی به طور کلی اصلی ترین دلیل ایجاد موخوره خشکی مو هست که معمولا هم در انتهای مو ایجاد میشود. شامپوهای نا ملایم ،در معرض نور خورشید بودن،سشوآر کشیدن،لخت کننده های مو،رنگ کردن و دکلره ی مو همگی موها را خشک می کنند و آمینو اسیدهای مو را تخریب می کنند. سشوار و اتو کشیدن موها، حتی شانه کردن زیاد مو با برس های سفت و انواع دلایلی که می تواند به موهای شما آسیب بزند و موهایتان رو خشک کند می تواند از عوامل ایجاد موخوره باشد.


راههای درمان موخوره

شامپوهای بدون الکل
از شامپوهایی که حاوی الکل هستند دوری کنید،چرا که موهایتان را خشک و شکننده می کنند.از شامپوهایی استفاده کنید که حاوی ترکیبات طبیعی است.هم چنین شستن بیش از حد مو با شامپوهای ناملایم انتهای موهایتان را خشک می کند.در نتیجه شما نباید موهایتان را بیشتراز سه بار در هفته بشویید و بهتر است که یک روز در میان موهایتان را بشویید نه هرروز.هم چنین جهت شستشو از آب گرم استفاده نکنید.

بگذارید موهایتان به حالت طبیعی خشک شود
تا جایی که ممکن است از گرما دوری کنید.گرما بدترین دشمن موهای شما است اما کنار گذاشتن سشوآر و اتوی مو به طور کامل نیز مشکل است.بنابراین بهتر است قبل از گرما دادن به مو،از یک سرم مقاوم کننده ی در برابر گرما به موهایتان بزنید. قبل از سشوآر کشیدن موهایتان را با حوله خشک کنید و خیلی کم با روغن زیتون چرب کنید این راهی است که ضرر گرما روی می مرطوب را به حداقل می رساند.هم چنین،از اتوی مو و بابلیس نیز هراز چند گاهی استفاده کنید نه به طور دائم.
زمانی که مو هنوز خیس هست سعی نکنید که به زور برس و شانه گره ها رو از هم باز کنید چون باعث کشیدگی بیش از حد موها و ضعیف شدن بافتشون میشه که در نهایت باعث ایجاد موخوره می شود.

چیدن مو
بهترین راه حل برای موخوره چیدن انتهای موهاست. وقتی که برای مدت زیادی موهایتان را کوتاه نکرده باشید،موهایتان مو خوره می شوند.همیشه موهایتان را هر 8-6 هفته یکبار و یا حداقل هر 6 ماه یکبار انتهای موهاتون رو حدود 2-3 سانت کوتاه کنید تا موهای خشک و ضعیفتان از بین برود و رشد موهایتان نیز تسریع شود.

 Remove Split Ends

روش های خانگی برای درمان موخوره

ماسک تخم مرغ:
زرده ی تخم مرغ را در 3 قاشق سوپخوری روغن زیتون و یک قاشق سوپخوری عسل مخلوط کنید.به آرامی این ماسک را روی موهایتان ماساژ دهید به طوری که کل مو را در بر بگیرد.بگذارید به مدت یک ربع روی موهایتان بماند و آن را با شامپو ملایمی بشویید.

روغن:
اصلی ترین علت ایجاد موخوره خشکی مو هست که به هر دلیلی چربی طبیعی مو از بین میرود و باعث ایجاد موخوره می شود. برای اینکه بتوانید این مساله رو کنترل کنید و در واقع از ایجاد موخوره پیشگیری کنید بهتره که از روغن هایی مثل روغن زیتون و روغن بادام تلخ استفاده کنید. به این صورت که دستتون رو با روغن گیاهی که دوست دارید چرب کنید و به انتهای موهایتان بمالید به طوری که کمی چرب شود.
و یا پوست سرتان را با روغن ماساژ دهید،با قاعده ماساژ دادن مو باعث می شود رطوبت موهایتان حفظ شود.از روغن زیتون،روغن بادام،روغن نارگیل یا ترکیبی از این روغن ها را استفاده کنید.مقداری روغن بر روی مو ریخته و به آرامی ماساژ دهید،مدت یک ساعت بگذارید بر روی موها بماند سپس با شامپو موهایتان را بشویید.

شستشو با عسل:
یکی از نرم کننده های طبیعی و خانگی برای مو،عسل است.دو قاشق سوپخوری عسل را در 4 فنجان آب گرم بریزید و مخلوط کنید سپس آن را بعد از شامپو کردن به روی موها ریخته تا مدتی بر روی موها بماند و موهایتان را نرم کند.

honey

تخم مرغ و روغن گیاهی:
تخم مرغ به دلیل داشتن اسید های چرب و پروتئین و همچنین ویتامین A باعث ایجاد رطوبت طبیعی در موها و درمان موخوره بشود. ترکیب زرده تخم مرغ با روغن های گیاهی مثل روغن زیتون هم می تواند ماسک بسیار خوبی برای تقویت موها و همچنین پیشگیری از ایجاد موخوره باشد. توصیه می شود که هفته ای یک بار از ماسک تخم مرغ برای تقویت موها استفاده شود که هم باعث تقویت ریشه ها و هم به درخشندگی و زیبایی موهای شما هم کمک می کند.


555
ماسک موز
موز سرشار از روغن های طبیعی، پتاسیم، روی، آهن و ویتامین های A ,E ,C هست که به بازگرداندن حالت ارتجاعی مو کمک می کند و باعث به حداقل رسیدن شکنندگی مو ها می شود. همچنین موها رو نرم و مرطوب نگه میدارد و باعث بهبود بافت مو و پیشگیری از ایجاد موخوره می شود. موز رو به تنهایی پوره کنید و به موهاتون بمالید و یا اینکه با دو قاشق ماست و مقداری آب و آبلیمو مخلوط کنید و بعد ماسکش رو روی موهاتون بمالید و بعد از یک ساعت با آب ولرم شستشو بدهید. این کار رو یک یا دو بار در هفته تکرار کنید تا تاثیرش رو روی موهاتون ببینید.