بسیاری از خانم‌ها موهایشان را در راه آب کف حمام می‌بینند و عصبانی می‌شوند، اما کارشناسان می‌گویند آنچه که اتفاق می‌افتد، به احتمال خیلی زیاد طبیعی است. آنابل کینگزلی، (متخصص پوست سر) می‌گوید: در واقع یک شخص معمولی بین ۶۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز از دست می‌دهد.
آنچه بنظر می‌رسد، از فردی به فرد دیگر متفاوت است: اگر موهای بلندی دارید، بنظر می‌رسد که موهای بیشتری ریخته‌اند، در حالیکه شاید بنظر برسد که موهای کوتاه‌تر ریزش کمتری دارند. با اینحال عوامل خاصی وجود دارد که می‌تواند باعث شود موهایتان بیش از حد معمول بریزد.
از آنجا که مو یک بافت غیر ضروری است، نسبت به هرگونه فشاری که بر بدن وارد می‌شود، بسیار حساس است. شوک‌های کوچک و کوتاه مدت مانند مشکل معده، تب بالا، گذراندن یک ماه پر استرس در محل کار، یا یک رژیم سنگین یک هفته‌ای، اغلب باعث ریزش بیش از حد مو، حتی تا شش هفته بعد از فشار وارده می‌شود.
کینگزلی می‌گوید: خبر خوب این است که، از زمانی که سیستم شما بهبود یابد و شما به مراقبت از خودتان ادامه دهید، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. ریزش موهای شما خود بخود قطع خواهد شد و بطور معمول هم دوباره رشد می‌کنند.
برخی از زنان متوجه می‌شوند موهایشان در اواخر تابستان بیشتر، و در زمستان کمتر می‌ریزد. اگر تعداد دفعات شستشوی موهایتان زیاد نیست، مثلا شستشوی موها را به هفته‌ای یک یا دو بار محدود کرده‌اید، موقع شستن موها متوجه ریزش موی بیشتری می‌شوید، و گاهی اوقات هم فقط بخاطر ژنتیک است. ممکن است شما بطور طبیعی روزانه نزدیک به ۱۰۰ تار مو ازدست دهید، در حالیکه بهترین دوستتان فقط ۶۰ تار مو از دست می‌دهد.
کینگزلی می‌گوید : در حالیکه فرایندهای شیمیایی مانند رنگ موی دائمی، دکلره، صاف کردن، و غیره، بر رشد طبیعی مو اثر نمی‌گذارند، اما می‌توانند تا حدی به ساختار پروتئین مو آسیب بزنند. این به نوبه‌ی خود بدنه‌ی مو را ضعیف کرده و می‌تواند باعث شکستگی موها شود، که شبیه ریزش مو بنظر می‌رسد. او می‌گوید: شکستن مو در واقع ریزش مو نیست، اما اگر شدید باشد، می‌تواند ضخامت موهایتان را کاهش دهد.
سعی کنید از مکمل‌های بیوتین استفاده کنید، موهایتان را با شامپوی بدون سولفات بشویید و برای بازگرداندن سلامت موهایتان از یک ماسک نرم کننده‌ی عمیق استفاده کنید. بر خلاف باورهای رایج، هیچ نوع رنگ یا بافت خاصی از مو وجود ندارد که کمتر یا بیشتر از بقیه باعث ریزش موها شود. با این حال، خانم‌هایی با موهای زبر یا فر، اغلب از وسایل حرارتی استفاده می‌کنند و ممکن است با شدت بیشتری شانه بزنند تا شانه در میان تارهای مویشان حرکت کند، و این می‌تواند باعث ریزش بیشتری شود که در واقع بعلت شکستگی و آسیب بیشتر است.

چه زمانی باید نگران باشید؟
کینگزلی می‌گوید: اگر ریزش بیش از حد موهایتان بیشتر از سه ماه ادامه یافت، برای مشاوره نزد یک متخصص پوست یا تریکولوژیست بروید. ریزش موی مزمن می‌تواند نشان دهنده‌ی این باشد که از نظر داخلی مشکلی وجود دارد. شایع‌ترین علل ریزش موی بلند مدت، عبارت است از کمبود آهن، کمبود ویتامین D و ویتامین B12، و همچنین مشکلات کم کاری یا پرکاری تیروئید. رفع زمینه‌ای مشکل می‌تواند موهای شما را به انعطاف پذیری سابقش بازگرداند.