شاید همه ما در طول زندگی خود با جوش‌های صورت در ارتباط بوده‌ایم و این که ناگهان و در زمان های حساس باعث از بین رفتن زیبایی صورتمان در مراسمات و... می‌شود، ناراحت کننده است. موضوع بدتر این است که در بیشتر موارد بعد از از بین رفتن جوش ها جای آن ها بر روی پوست باقی می ماند. جوش‌ها معمولاً باعث کاهش اعتماد به نفس افراد شده و همگی به دنبال راه حلی سریع برای درمان آنها‌ هستند. جوش شیرین یک راهکار خوب برای از بین بردن جوش و جای جوش است که چند نوع ماسک که روی پوست اثر گذار است را معرفی می کنیم.
از آن جایی که جوش شیرین دارای خواص ضدالتهابی است، ورم و قرمزی را کاهش می‌دهد و نه ‌تنها به کاهش بیرون‌زدگی‌ها کمک‌می‌کند، بلکه جوش و خارش را نیز کاهش‌می‌دهد. جوش شیرین، یک لایه‌بردار فیزیکی است و کثیفی، چربی و سلول‌های مرده را دفع می‌کند. از طرفی چون توانایی تنظیم pH پوست را دارد، در هنگام جوش زدن که پوست شدیدا اسیدی می باشد، به آن ماهیتی قلیایی می دهد و باعث بهبود جوش ها می شود.

از بین بردن جوش با جوش شیرین

از بین بردن جوش و آکنه

جوش شیرین و آب:

این ماسک یکی از ساده ترین ماسک هایی است که با جوش شیرین درست می شود. یک قاشق چایخوری جوش شیرین را با دو قاشق چایخوری آب مخلوط کنید. صورت خود را شسته و خشک کنید و سپس مخلوط به دست آمده را روی نقاطی از صورت که جوش دارد بزنید و بعد از 10 الی 15 دقیقه صورت خود را بشویید. بعد از استفاده از ماسک از یک مرطوب کننده مناسب پوست خوذ استفاده کنید. این درمان نقطه‌ای با جوش شیرین باعث خنثی‌شدن pH پوست‌ می شود و آلودگی و پوست مرده را از بین می برد. همچنین جوش‌ها را خشک‌ و کوچک‌می‌کند و باعث درمان سریع‌تر آنها می‌شود.

جوش شیرین و آب لیمو و عسل:

2 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک قاشق غذاخوری آب و یک قاشق چایخوری آبلیمومخلوط کنید و یک قاشق چایخوری عسل به آن اضافه کنید. خمیر را بر روی جوش ها قرار دهید و پس از 15 دقیقه با آب ولرم بشویید. این ماسک را 2 یا 3 بار در هفته استفاده کنید و بعد از بهتر شدن پوست هفته ای یک بار.
آبلیمو تولید چربی را در پوست کنترل‌ می کند و منافذ باز پوست را کوچک‌می‌کند. از طرفی عسل پوست را مرطوب می کند و چون خاصیت سفید کنندگی دارد، باعث کم رنگ شدن جای جوش ها می شود.

از بین بردن جوش با جوش شیرین

جوش شیرین و گلاب:

یک قاشق چایخوری جوش شیرین و دو قاشق گلاب را با هم مخلوط کنین تا به حالت خمیری به دست بیاد سپس این خمیر را به روی صورت بمالین و به آرومی با نوک انگشت، پوست را ماساژ بدین و بعد 1 تا 2 دقیقه روی پوست باقی بماند. این ماسک رو هفته ای 2 تا 3 بار برای درمان جوش و جای جوش به کار ببرین.
گلاب هم مانند جوش شیرین، به خوبی پوست را پاکسازی می کند و چربی و باکتری و گرد و خاک را از روی پوست پاک می کند و از ایجاد آکنه جلوگیری می کند.
جوش شیرین و آسپرین:

2 عدد قرص خردشده آسپرینرا با یک قاشق چایخوری جوش شیرین و یک قاشق غذا خوری آب مخلوط کرده و یر روی نوتاحی صورت که جوش دترد قرار دهید. اجازه دهید 15 دقیقه روی پوست بماند و سپس با آب ولرم بشویید.
آسپرین که دارای اسید سالیسیلیک است برای درمان آکنه به‌کارمی‌رود. این ماده، آکنه را درمان و از بروز جوش جلوگیری‌می‌کند. آسپیرین ماهیت اسیدی دارد که جوش شیرین، به تعادل ماهیت اسیدی آسپرین کمک‌می‌کند.

از بین بردن جوش با جوش شیرین

از بین بردن جوش سر سیاه:

جوش شیرین وخمیر دندان:

نصف قاشق چایخوری خمیردندان را با نصف قاشق چایخوری جوش شیرین ویک قاشق چایخوری آب مخلوط کنید. 5 دقیقه یک حوله گرم روی پوست قرار دهید تا منافذ پوست باز شود و سپس مخلوط را به مدت 10 دقیقه روی پوست قرار دهید و ماساژدهیدو سپس صورت‌تان را با آب سرد یا ولرم بشویید.
با بازشدن منافذ پوست و لایه‌برداری آن، جوش‌های سرسیاه از بین می روند. خمیر دندان‌ آلودگی‌ها را ازبین می برد و پوست را تمیزمی‌کند.

جوش شیرین و سرکه سیب:

یک قاشق غذا خوری جوش شیرین را با یک قاشق غذا خوری سرکه سیب و یک قاشق غذا خوری آب ترکیب کنید و بر روی پوست صورت بمالید، بگذارید 15 دقیقه بماند و سپس با آب ولرم بشویید. می توانید در آخر آب سرد به صورت بزنید که منافذ پوست بسته شود می توانید یک بار در هفته این ماسک را روی پوست قرار دهید.
سرکه سیب به دلیل خاصیت سم زدایی که دارد پوست را از شر شموم و رادیکال های آزاد نجات می دهد و از میزان جوش ها کم می کند و جوش های سر سیاه را از بین می برد.

از بین بردن جوش با جوش شیرین

جوش شیرین و شیر:

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با دو قاشق شیر ترکیب کنید تا مخلوط نرمی به دست آید. سپس مخلوط را بر روی جوش های سر سیاه قرار دهید و با حرکت دورانی ماساژ دهید. اجازه دهید 5 دقیق روی پوست بماند و سپس با آب ولرم بشویید. این ماسک را دو بار در هفته روی پوست قرار دهید.
اسیدلاکتیک موجود در شیر باعث تمیزشدن منافذ پوست می شود از طرفی جوش شیرین، پوست مرده را لایه‌برداری ‌می‌کند و به همین دلیل باعث کاهش جوش‌های سرسیاه می‌شود.

از بین بردن جای جوش:

جوش شیرین و روغن زیتون:

یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را با یک قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست بیاید. این مخلوط را 5 الی 10 دقیقه روی پوست ماساژ دهید و سپس با یک شوینده ملایم و آب ولرم بشویید.
خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی روغن زیتون، پوست را نرم، مرطوب و ترمیم‌می‌کند. این ماسک نه ‌تنها به جلوگیری از آکنه کمک‌می‌کند بلکه در کم‌رنگ‌شدن جای جوش ها نیز موثر است.

جوش شیرین و آب پرتقال:

یک قاشق غذا خوری جوش شیرین را با یک قاشق چای خوری آب پرتقال تازه ترکیب کنید و روی پوست و جای جوش ها بمالید و به مدت 2 دقیقه به آرامی با حرکات دورانی ماساژ دهید وسپس بگذارید 15 تا 20 دقیقه روی بماند و در پایان با آب ولرم خوب بشویید.
آب پرتقال خاصیت روشن کنندگی دارد به همین دلیل می تواند جای تیره جوش ها را کمرنگ کند و به مرور جای جوش از بین می رود.

از بین بردن جوش با جوش شیرین

در پایان این مطلب را در نظر بگیرید که: با وجود این که تجربه ثابت کرده که این ماده برای بیشتر افراد بی خطراست و مشکلی روی پوست ایجاد نمی کند، اما توصیه می کنیم که قبل از استفاده، حتما با خمیر جوش شیرین (مخلوط کمی جوش شیرین و آب)، ناحیه کوچیکی از پوست دست یا پا را تست کنید و اگر مشکلی مثل قرمزی، خارش، التهاب و... ایجاد نشد، از آن برای پوست صورت استفاده کنید. همچنین هرگز ماسک جوش شیرین رو به طور مستقیم روی زخم و یا محل سوختگی و یا هر قسمتی از پوست که آسیب دیده قرار ندهید و در صورت تماس با چشم، سریع چشم را بشوویید.