- یک رژیم غذایی چرب و سرشار از مواد غذایی قندی و فرآوری شده بدون شک نمی‌تواند مواد غذایی لازم و کافی را برای تولید و تکثیر سلولهای سالم فراهم کند و فقر ریزمغذی‌ها از عوامل موثر در آسیب‌دیدگی ناخن‌ها است.

- افزودن کرم و محصولات مرطوب کننده و سایر محصولات موضعی و با استعمال خارجی نمی‌توانند تاثیر دائمی و قابل ملاحظه‌ای داشته باشند چون به بستر ناخن‌ها نفوذ نمی‌کنند بنابراین تاثیر آنها موقتی و کوتاه مدت است.

- نوشیدن الکل و استعمال سیگار به همراه تماس با هوا و محیط زیست آلوده از فاکتورهای مهم دیگر در آسیب‌دیدگی این بافت‌ها هستند.

- ناخنها را تمیز و خشک نگهدارید. این کار سبب جلوگیری از تجمع میکروارگانیسم ها در زیر ناخن می شود.

- اگر ناخن های پا کلفت هستند و چیدن آنها مشکل است ابتدا پنجه پاها را برای ۵ دقیقه در آب نمک گرم قرار دهید (یک قاشق چایخوری نمک در یک لیتر آب گرم) می توانید از کرم اوره که ناخنها را نرم می کند نیز استفاده کنید.

- ناخنها را باید به صورت افقی و صاف گرفت و در گوشه ها فقط کمی به آنها انحنا‌ داد. از ناخن گیر تیز برای گرفتن ناخنها استفاده کنید.

- از جویدن ناخن خودداری کنید و کوتیکول ناخن را از بین نبرید.

4

- از بیرون کشیدن ناخن فرو رفتن در پوست خودداری کنید بخصوص اگر قبلاٌ زخم یا عفونی شده اند و برای درمان از یک متخصص پوست کمک بگیرید. هر گونه تغییردر ناخن ها را به پزشک خود اطلاع دهید . تغییرات ناخن ها، تورم و درد می توانند علائمی از یک مشکل جدی باشند.

- زیر ناخن ها را با یک تکه چوب خلال دندان یا مسواک و محلول صابون و ماده سفید کننده بسابید تا لکه ها برطرف شوند.

- ویتامینی به نام بیوتین ناخن ها را در حیوانات محکم تر می کند. دانشمندان در بعضی از تحقیقاتی که انجام شده به این نتیجه رسیده اند که شاید این ویتامین توانایی محکم کردن ناخن های انسان را داشته باشد. بیوتین در داروخانه ها موجود است.

- در مورد ناخن های مصنوعی که بر روی ناخن های طبیعی اصطلاحا کاشته می شوند مراقبت ها باید جدی تر و دقیق تر باشد.

- باید پس از کاشت ناخن خیلی مراقب بود اولا که ناخن مصنوعی نباید زیاد بلند باشد تا هنگام برخورد محکم با جایی یا چیزی نشکند. از آستون نیز نباید زیاد استفاده کرد چون لایه مقاوم و محکم آن را به زور از بین برده و سریع می شکند. پس از ۴ الی ۶ ماه که ناخن مصنوعی کم کم از روی ناخن طبیعی (به علت رشد ناخن) می رود باید توسط فرد متخصص چک شود.