حتی ناخن ها هم از بیماری ها در امان نیستند. علاوه بر این، می توان از طریق ناخن بیماری های دیگر بدن را شناسایی کرد. اگر یک ناخن سالم باشد ،سطح آن صاف، کمی براق وکمی گلگون می باشد.تغییرات در ساختار و یا تغییر رنگ ناخن ممکن است ناراحتی های فیزیکی و یا علائم کمبودهایی را نشان دهد. البته بیماریهای مادرزادی نیز وجود دارد و یاممکن است در اثر صدمات ناخن دچار مشکل شود.در واقع بهتر است در صورت مشاهده هر گونه تغییر در ناخن با دکتر مشورت کنید.

ناخن با رشد داخلی
این مشکل تقریبا همیشه توسط مانیکور نادرست ایجاد می شود.اگر ناخن خیلی عمود چیده شود یا سهان زده شود ، ممکن است خودش را در گوشت ناخن فرو کند که خیلی هم دردناک است .دکتر می تواند با پانسمان بین ناخن و کناره ناخن کمک کند.

44

این کار به ناخن دوباره فرصت می دهد که در جای صحیح رشد کند.روش دیگر استفاده از سیمهای اصلاحی است که کمک می کند ناخن به جهت درست رشد کند.

11

در موارد شدید ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد.برای جلوگیری از رشد داخلی ناخن مهم ترین عامل این است که آن را درست سهان بکشید اگر این کار برایتان مشکلی است به سراغ مانیکوریستهای متخصص بروید.

شیار های عرضی و طولی بر روی ناخن
هر دو ممکن است بیماری یا کمبودی را نشان دهد. با این حال ، آنها در اکثر موارد بی خطر می باشد. به طور خاص، شیار طولی در سنین بالاتر شایع است یا می تواند ذاتی باشد. شیار عرضی معمولا زمانی که ناخن جراحات جزئی می بیند و یا خود ناخن آسیب می بیند ایجاد می شود. بهترین روش این است که اجازه دهیم ناخن بلند شود تا این شیارهای عرضی خارج شود.اگر ناگهان دچار این شیار ها شدید و هر گونه آسیبی را می توانید منکر شوید بهتر است به دکتر مراجعه کنید.

22

قارچ ناخن
قارچ ناخن بیشتر روی ناخن های پا ظاهر می شود تا ناخن های دست زیرا در محیط مرطوبتری هستند . البته قارج روی ناخن دست هم می توند ظاهر شود زیرا قابل انتشار است.زخمهای کوچک می توانند باعث عفونت شوند.اگر ناخنها سالم باشند خطر خیلی زیادی آنها را تحدید نمی کند. بیشتر قارچ را زمانی می بینیم که ناخن زرد مایل به سفید تغییر رنگ پیدا کند.در مراحل بعدی شکننده می شوند و می افتند.قارچ باید در اسرع وقت درمان شود. در ابتدا لاک های متفاوت کمک میکنند اما ممکن است نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک هم باشد.
برای جلوگیری از قارج ناخن بهتر است دستها همیشه خشک باشد حوله را با دیگران تقسیم نکنید و زود به زود آن را تعویض کنید.می توانید از اسپری های ضد عفونی کننده هم استفاده کنید.

پسوریازیس روی ناخن
ناخن ها هم می توانند دچار پسوریازیس شوند خصوصا زمانیکه خود فرد با این بیماری دست و پنچه نرم می کند.سطح سخت روی ناخن محل خوبی برای حمله باکتری ها است در صورت داشتن این بیماری باید حتما با پزشک مشورت کنید

تغییر رنگ ناخن ها
بیشترین اتفاقی که می افتد ظهور تکه های سفید روی ناخن است .اینها خیلی اهمیت ندارند زیرا به مرور زمان رشد کرده و خارج می شوند.اکثرا بر اثر ضربه ایجاد می شوند و باعث می شود قسمت کراتین ناخن آسیب ببیند.
بر اثر ضربه های محکمترر و یا فشار زیاد خون مردگی ایجاد می شود که به مشکی یا آبی تیره نزدیک می شود.این ضربه ها می توانند خیلی دردناک باشند و با مرور زمان خارج می شوند.اگر درد خیلی زیاد است حتما باید با دکتر مشورت کنید. شاید نیاز باشد ناخن سوراخ شود و خون خارج شود که البته امکان عفونت را زیاد می کند.

33