- مشكلات ناخن می‌توانند به علت تغذیه نامناسب بروز كنند و كمبود پروتئین، كلسیم، روی، آهن و... ناخن را شكننده و ترد می‌كند و استحكام آن را از بین می‌برد.

- اگر با انجام آزمایش مشخص شود علت بروز این مشكل‌ها كمبود مواد و ویتامین‌های موردنیاز بدن است، باید با تغذیه مناسب و تجویز مكمل‌ها این كمبودها را جبران كرد تا ناخن‌ها حالت زیبایی پیدا كنند.

- روی، كلسیم، آهن، اسیدآمینه سیستئین و ویتامین C در سلامت ناخن‌ نقش بسیار مهمی دارند و باید منابع آنها را در برنامه غذایی روزانه گنجاند. مثلا ویتامین C در لیمو، كیوی، پرتقال و... وجود دارد، آهن در گوشت‌قرمز و جگر، روی در گوشت، سیستئین در گوشت‌قرمز و لبنیات.

- احتمالا ناخن‌های اسیب دیده در صورت مصرف این موادغذایی و پیروی از رژیم‌غذایی صحیح و رعایت اصولی كه از آسیب‌ فیزیكی به ناخن جلوگیری می‌كنند، قوام بهتری پیدا خواهد كرد و سلامت خود را به دست می‌آورد.
ماده‌ای به نام کشک و غذاهایی که دارای کلسیم هستند، موجب استحکام ناخن‌ها می‌شوند.

- همچنین استفاده از روغن بابونه در استحکام ناخن‌ها بسیار تاثیر گذار است و باید ناخن را با این روغن ماساژ داد.
- املاح معدنی کلسیم، پتاسیم، منیزیم و آهن می‌تواند در استحکام ناخن‌ها نقش داشته باشد؛ همچنین مصرف شیر برنج که روی آن عسل یا شیره انگور باشد، هم خون سازی را تقویت می‌کند و هم به ناخن استحکام می‌بخشد.
- به برنامه غذايي روزانه خود يک عدد تخم‌مرغ و يک ليوان شير بيفزاييد. اين مواد غني از زينک بوده و براي استحکام ناخن‌هايتان و از بين رفتن لک‌هاي سفيد زير آنها مفيد است.
- گوشت سرشار از پروتئین است، همچنین دارای دیگر مواد مغذی مفید برای ناخن است مانند آهن. باید بدانید که کم خونی با ناخن قاشقی شکل (koilonychias ) در ارتباط است. اما منظور این نیست که هر روز باید گوشت قرمز بخورید. گوشت قرمز سرشار از چربی اشباع است، و استفاده بیش از حد از آن میتواند عامل بسیاری از بیماری ها باشد از جمله: بیماری های قلبی، چندین نوع سرطان و دیابت نوع 2. اما میتوانید با خیال راحت هر هفته یکبار از گوشت بدون چربی لذت ببرید. اگر فکر میکنید کمبود آهن دارید، با پزشک خود صحبت کنید تا به شما مکمل آهن معرفی کند.
- آنتی اکسیدان ها به بدن در برابر صدمه ی رادیکال های آزاد، کمک می کنند. این آسیب هورمون های استرس و التهاب را تشدید میکند که تمام سلول های بدن را تحت تاثیر قرار میدهد، از جمله آنها که در ناخن و مو قرار دارند. در میان میوه ها و سبزیجات زغال اخته ( قره قاط ) بالا ترین خواص آنتی اکسیدانی را دارد.
- بادام سرشار از منیزیم که به حفظ سلامتی ناخن کمک می کند و بر آمدگی موجود در ناخن ها ممکن است به دلیل کمبود منیزیم باشد. میتوانید مقدار قابل توجهی منیزیم از سبزیجات ، کاکائو و دانه های سویا نیز دریافت کنید.

93 09 47