لوسيون پاك كننده‌ي پوست

مواد لازم: آبليموي تازه ۴ قاشق غذاخوری، ماست ۴ قاشق خوری.
ماست و آبليموي تازه را كاملاً با هم مخلوط كرده و اين لوسيون را درون شيشه‌اي دردار در يخچال نگهداري كنيد. این لوسیون را با پنبه روي پوست ماليده و پس از مدتي آن را بشوييد. اين لوسيون علاوه بر پاكسازي پوست، رنگ پوست را نیز شفاف و روشن مي‌ كند.

لوسيون شاداب كننده‌ي پوست

مواد لازم: پوست ۲ عدد پرتقال متوسط، مقداري آب.
پوست پرتقال‌ ها را شسته و آنها را كاملاً از سطح پرتقال جدا كنيد. آنگاه پوست را ريز ريز كرده و داخل ظرف درداري بريزيد. آب را به جوش آورده، روي پوست‌ها بريزيد، بطوريكه روي آن را بپوشاند. سپس بگذارید به مدت ۸ ساعت بماند. البته در اين مدت چند بار مخلوط را هم بزنيد. پس از ۸ ساعت، محلول را صاف كرده و در ظرف درداري نگهداري كنيد. اين لوسيون را هر روز مي‌ توانيد استفاده كنید. با این لوسیون، پوست شما با طراوت و زيبا خواهد شد.

IMG 3371
لوسيون قابض توت فرنگي

مواد لازم: توت فرنگي رسيده ۱۰ عدد، الكل سفيد ۶ قاشق غذاخوری، كافور ۱ قاشق غذاخوری
توت فرنگي‌ ها را بخوبي له كرده و درون ظرفي دردار بريزيد و الكل را روي آن بريزيد تا توت فرنگي‌ هاي له شده را بپوشاند. اين مخلوط را در محلي خارج از يخچال به مدت يك هفته قرار دهيد و گاهي ظرف را تكان دهيد. سپس مخلوط را از صافي رد كرده و كافور را به آن اضافه كنید و هم بزنيد. محلول را در ظرفي سربسته، در يخچال نگهداري كنيد. استفاده از اين لوسيون، طراوت بخش بوده و باعث لطافت و نرمي پوست مي‌ شود.

لوسيون برطرف كننده‌ي لك‌هاي صورت

مواد لازم: ترب كوچك ۱ عدد، آبليموي تازه ۴ قاشق غذاخوری.
ترب را شسته و سپس آن را با پوست كاملاً ريز رنده كنيد. سپس آبليموي تازه را روي آن ريخته و به مدت ۲ روز در محلی خارج از يخچال قرار دهيد. آنگاه مخلوط را صاف كرده و لوسيون را داخل شيشه‌ اي بريزيد. اگر با پنبه اين لوسيون را مرتباً روي لك‌ های صورت، خصوصاً لك های آفتاب بماليد، بسيار ثمربخش است.

لوسيون برطرف كننده‌ي لك صورت

مواد لازم: گوش ماهي ۱ استكان، آبليمو ۳ قاشق غذاخوری
گوش ماهي‌هاي كوچك و نازك را انتخاب نموده و سپس آن ها را بشویید. پس از خشك شدن، آنها را با آسياب كاملاً خرد كرده و به صورت پودر درآوريد. سپس ۳ قاشق غذاخوری از این پودر را با ۳ قاشق غذاخوری آبليمو درون ظرفي دردار ريخته و به مدت ۱۰ روز آن را كنار بگذاريد. البته گاهي ظرف را تكان دهيد. پس از گذشت ۱۰ روز، مايع را صاف كرده و در ظرفي نگهداري كنيد. می توانید از این لوسیون، يك روز درميان استفاده نمایید. با کمک پنبه‌ و با حرکت چرخشي این لوسیون را بر روي پوست ماساژ دهيد. اين لوسيون علاوه بر برطرف كردن لك‌ های صورت، برای پوست هاي چرب و جوش دار نيز مفيد است.

لوسيون برطرف كننده‌ي لك صورت

مواد لازم: گل آقطي ۱ استكان پر، سركه سيب ۱ قاشق غذاخوری، پودر زاج ۱ قاشق چایخوری
مانند تهیه جوشانده ای كه قبلاً ذكر شد، با ریختن گلهاي خشك آقطي درون آبجوش، جوشانده‌ ای تهيه نماييد و پس از سرد شدن آن را صاف نماييد. ۸ قاشق غذاخوری از اين جوشانده را بر روي سركه و پودر زاج بريزيد و خوب بهم بزنيد و در ظرفي دردار و در يخچال نگهداري كنيد. روزانه مي‌ توانيد يك بار از اين لوسيون بر روي لك‌ های صورت ماليده تا لك‌ ها برطرف گردند.

لوسيون زيبا كننده‌ ی دستها

مواد لازم: گوجه فرنگي متوسط رسيده ۱ عدد، گليسرين ۱ قاشق چایخوری، آبليمو ۱ قاشق چایخوری
گوجه فرنگي را شسته و رنده كنيد. سپس آن را از صافي رد كرده و با گليسيرين و آبليمو مخلوط نماييد. مخلوط مورد نظر را در شيشه‌ اي ريخته و در يخچال نگهداري كنيد. روزي ۲ بار از اين لوسيون به دستها بماليد. اين لوسيون باعث نرمي دست و روشن شدن پوست دست مي‌ گردد و اگر كم کم تهيه شود بهتر است زیرا هرچه این لوسیون تازه تر باشد، مفید تر خواهد بود.

tomato lomo gelicyrin

لوسيون مرطوب كننده‌ی دستها

مواد لازم: خيار متوسط ۱ عدد، الكل سفيد ۴ قاشق غذاخوری، گليسيرين ۴ قاشق غذاخوری، گلاب ۴ قاشق غذاخوری
خيار را شسته و با پوست رنده كنيد و سپس آن را از صافي عبور دهيد. آب خيار را با الكل، گليسيرين و گلاب مخلوط نماييد و در ظرفي دردار بريزيد. اين لوسيون را روزانه ۲ بار می توان به کار برد. شبها نيز مي‌ توانيد این لوسیون را روي پوست بماليد. اين لوسيون مرطوب كننده عالی پوست دست مي‌ باشد.

لوسيون پرتقال

مواد لازم: آب پرتقال ۱ قاشق غذاخوری، سركه سيب ( يا انگور) ۱ قاشق غذاخوری، گليسيرين ۳ قاشق غذاخوری، الكل سفيد ۳ قاشق غذاخوری، گلاب ۳ قاشق غذاخوری، آب ليموترش ۱قاشق غذاخوری
مواد فوق را با هم مخلوط نموده و در ظرف درداري بريزيد. روزانه چندين مرتبه مي‌ توانيد از اين لوسيون بر روي دستها بماليد. اين لوسيون، پوست را ويتامينه كرده و آن را ترميم خواهد کرد و لطافت و شادابی را به پوست می بخشد. افرادي كه به دلیل كار و شستشوي زياد، پوست دستشان زبر و خشن شده، اگر از اين لوسيون استفاده نمايند، پوستشان لطيف و نرم خواهد شد.

لوسيون مرطوب كننده‌ي عالي

مواد لازم: گليسيرين ۲ قاشق غذاخوری، گلاب ۴ قاشق غذاخوری
گليسيرين و گلاب را در ظرفي دردار ريخته و خوب تكان دهيد تا مخلوط شوند. اين لوسيون براي دست، صورت و گردن قابل استفاده بوده و نرم كننده و مرطوب كننده‌ ای بسيار عالي مي‌ باشد.

لوسيون رفع تيرگي زير چشم

مواد لازم: روغن زيتون ۴ قاشق غذاخوری، نمك آشپزخانه ۴ قاشق غذاخوری
روغن زيتون و نمك را درون ظرفي بريزيد و آنقدر بهم بزنيد تا نمك كاملاً حل شود. آنگاه با دقت بسيار زياد، مقداری از مخلوط مورد نظر را به زير چشمها بماليد به طوري كه وارد چشم نشود. بعد از ۱۰ دقيقه، چشمها را كاملاً بسته و صورت را بشوييد.