لاک ناخن از جمله وسایلی است که خانمها به آن علاقه زیادی دارند. این محصول، دارای تنوع رنگ، تنوع غلظت و تنوع مدل است. برخی لاک ها فقط رنگ دارند و برخی اکلیلی هستند. از سوی دیگر، برق ناخن و لاک های طراحی ناخن هم وجود دارد…
اگر بخواهیم از یک لاک ناخن راضی باشیم، قاعدتا باید این خصوصیات را داشته باشد:
- بتوانیم از آن به سهولت استفاده کنیم؛
- در زمان مناسبی خشک شود و جلوه زیبایی داشته باشد و در عین حال دوام خوبی هم داشته باشد.
- غلظت لاک باید چنان باشد که به هنگام مالیدن روی ناخن، رد و اثر فرچه برجا بماند. اگر لاک خیلی رقیق باشد، به هنگام مالیدن روی ناخن پخش خواهد شد و پوشش یک دستی را ایجاد نخواهد کرد و اگر خیلی غلیظ باشد، لایه لخته لخته و برجسته ای تشکیل خواهد شد.
- لاک ناخن باید کاملا روان باشه. به شکلی که وقتی روی ناخن میکشید، رد قلمو روی لاک باقی نمونه. از طرفی هم نباید به حدی آبکی باشه که از خط قلمو خیلی بیشتر پخش شه. لاک ناخن نباید بوی تند مواد شیمیایی بده. در این صورت خیلی مرغوب نیست و ممکنه به ناخن شما آسیب بزنه.
- لایه خشک باید جلوه ای صاف داشته باشد و عاری از هرگونه نقطه، حباب، خط، اثر و ناصافی باشد.
-یکی از نکاتی که معمولا برای استفاده کنندگان لاک خیلی مهم هست، ماندگاری و قوام آن است. لاک خوب و مرغوب حداقل باید یک هفته روی ناخن باقی بمونه. از طرفی هم باید با پاک کننده ها به راحتی پاک شود و بعد از پاک کردن، نباید رنگ لاک روی ناخن بماند. نکته دیگه ای که در لاک مهم هست، زمان خشک شدن آن است. لاک خوب، لاکی هست که زمان خشک شدنش کم باشد و بعد از حدود بیست ثانیه قوام پیدا کند و بعد از یک دقیقه رد هیچ چیزی روش نماند.
- قلموی لاک هم از موارد خیلی مهم هست. قلمو باید پرزهای بلند و جدا از هم داشته و پر باشد. همچنین باید محکم باشد و حالت شل و ول نداشته باشد. از طرفی خیلی سفت هم نباشد و به راحتی و نرمی روی ناخن کشیده بشود. این نکته هم خیلی مهمه که پرزهاش نریزد.

14

● پاک کننده لاک
پاک کننده لاک ناخن، حلال هایی هستند که قشر نازک به جا مانده از لاک ناخن را حل می کنند. این حلال ها به طور عمده مرکب اند مانند استون یا اتیل استات یا هر دو که به آنها مقادیر اندکی بوتیل استئارات و دی اتیلن گلیکول و مونوا تیل اتر افزوده شده است تا اثر خشک کنندگی حلال را کاهش دهد. هم لاک ناخن و هم پاک کننده های لاک ناخن بسیار آتش گیرند و باید مراقبت های لازم به عمل آید تا هرگز این مواد در مجاور شعله باز یا سیگار روشن مصرف نشوند.


● مخاطرات یک لاک
لاک ناخن با همه زیبایی و جذابیتی که دارد ممکن است برای برخی از افراد خطرناک هم باشد. بعضی افراد به مواد شیمیایی آن حساسیت دارند و این باعث می شود که پس از استفاده از این مواد دچار علایم حساسیت در دور ناخن های خود شوند. از سوی دیگر، استفاده از لاک ناخن برای کودکان زیر ۴ سال توصیه نمی شود چون ممکن است کودکان با به دهان بردن دست شان و جویدن ناخن و لاک روی آن دچار مسمومیت شوند. اگر کودک شما به عادت جویدن ناخن مبتلا است بهتر است برای او لاک نزنید. در لاک ناخن مواد شیمیایی نیز وجود دارند که می توانند برای سلامت خطرناک باشند. تولوئن یکی از این مواد است. عوارض تولوئن که از دیگر مواد تشکیل دهنده لاک است، بیشتر در افرادی مشاهده می شود که از نظر بدنی به این ماده حساس هستند یا زیاد و نامناسب از آن استفاده می کنند. بسیاری از آثار تولوئن با تنفس حلال های آن ظاهر می شود. فتالات یکی دیگر از مواد تشکیل دهنده لاک است در سال ۲۰۰۶ بسیاری از تولیدکنندگان معتبر لاک ناخن و دیگر فرآورده های آرایشی، این ماده را از محصولات خود حذف کرده اند، ضمن اینکه در سال ۲۰۰۷ تحقیقی در دانشگاه روچستر نشان می دهد، محصولات ناشی از سوخت و ساز فتالات در بدن که در ادرار تجمع می یابد، موجب افزایش اندازه دور کمر آقایان و مقاومت سلول ها به انسولین می شود که در نهایت ممکن است فرد را در معرض ابتلا به دیابت قرار دهد.

در بسیاری از افراد که در سالن های زیبایی به طور دایم با لاک ها سروکار دارند، مشکلات زیاد حساسیتی یا ریوی دیده شده است. توصیه شده که در این سالن ها حتما از تهویه های قوی استفاده شود و این افراد در هنگام بارداری تا حد ممکن به این محیط ها نروند. البته بعضی لاک های سالم هم وجود دارند که در ساختمان آنها از دی بوتیل فتالات یا فرمالدیید استفاده نشده است. یکی از آنها لاکی با پایه آب و مخلوطی تهیه شده از عسل است. این لاک، مواد شیمیایی بحث انگیز را ندارد اما اشکال آن، این است که چند ساعت وقت می برد تا خشک شود و اگر این زمان را صرف نکنیم، زود از روی ناخن کنده می شود. مصرف چنین لاکی وقت گیر است ولی شاید ارزش امتحان کردن را داشته باشد.